Çatı Örtüsü - Ceka Çatı | Çatı Ustası | Çatı Tamiri | Çatı İzolasyon İLETİŞİM 

Çatı örtüsü, çatının kaplamasına ver">

Çatı Örtüsü

Çatı Örtüsü

İLETİŞİM 

Çatı örtüsü, çatının kaplamasına verilen isimdir. Bu örtü su, hava ve rüzgar gibi dış koşullara dayanıklılık sağlamak amacı ile kullanılmaktadır. Talep edilmesi haline çatı örtüsü ile çatı belli oranda yüke karşı dayanıklı hale getirilebilmektedir.

 

 Ağaç Kiremit Çatı Örtüsü

 

            Bu tür çatı örtüsü en çok Kuzey Amerika’da kullanılmaktadır. Kolay yerleştirilebilen ve basit araçlarla uygulanabilen bir yapıya sahiptir. Her binaya özgü değiştirilebilen ve farklılıklara sahip olan bu çatı örtüsü farklı ebatlarda kullanılabilmektedir. Günümüzde kullanımı bırakılsa da özellikle Avrupa’da ince taş plakalar ve sazlar uzun süreler kullanılmıştır.

 

 Kiremit Çatı Örtüsü

 

            Kiremit çatı örtüsü, diğer çeşitler içinde en kullanışlı olanlardır. Antik çağlardan beri çatı malzemesi olarak kullanılmaktadır. Ana maddesi kil olduğundan ve bu malzemenin de kolay bulunmasından dolayı çok yaygın kullanıma sahiptir. Kullanımı ve üretiminde doğaya dağılan malzemeleri, ham maddeleri de doğal ürünlerden oluştukları için çevre için risk yaratmazlar. İki farklı tipi bulunmaktadır. Bunlar: Alafranga ve Alaturkadır. Metrekarede 30 kiremit kullanılarak, kiremit altı kaplama örtüsünün üzerine döşenerek uygulanır.

 

 Bakır Çatı Örtüsü

 

            Bakır, eski dönemlerden bu yana yapı malzemesi olarak kullanılmaktadır. Bakır çatı örtüsü, malzemenin getirdiği bazı avantajlara sahip olmaktadır. Çatı örtüsü olarak kullanımında dayanıklılık ve bakımının kolay olması sebebi ile bir avantaj getirmektedir. Çevreci ve geri dönüşümlü bir yapıdadır. Soğuk havalara karşı kırılgan değildir.

 

 Çinko Çatı Örtüsü

 

 Çinko çatı örtüsü, Batı Avrupa’nın geleneksel olarak kullandığı örtüdür. İlk kez uygulanışları 1840’lı yıllardan Paris’te olmuştur. Titanyum çinko çatı örtüsü, Türkiye’de de sıklıkla kullanılmaktadır. Bu örtünün kullanılmasında en çok sağladığı fayda malzemesi itibari ile oldukça uzun ömürlü olmasıdır. Yüzeyi kendi kendini temizleyip onarabilmektedir. Uygulanması esnasında havalandırılmasına dikkat edilmelidir. Havalandırma sağlanmazsa çinko çürümeye başlar. Titanyum çinko çatı örtüsü, istenilen ebatlara göre üretilebilmektedir. Çinko çatılar, asla demir veya bakır malzeme ile temas ettirilmemelidir. Uygulanması esnasında çivi kullanılmaz, bini ve kenet sistemi ile kaplama yapılır.

 

 Hangi Çatı Örtüsü Tercih Edilmelidir?

 

            Çatı örtüsü olarak kullanılacak bölgenin koşulları bu ürünü tercih ederken dikkat edilmesi gereken bir durumdur. İklimin yoğun yağışlı olduğu bölgelerde hafif malzemeleri bir çatı örtüsü kullanımı uygun değildir. Böyle bir iklim koşulunda fazla yağış malzemenin çabuk yıpranmasına sebep olabilmektedir.

 

            Çatı sistemi, eğer yeterinde dayanıklı değilse kiremit gibi ağır bir malzeme seçilirse bu sisteme zarar vereceğinden daha fazla masrafa sebep olabilmektedir Yapılacak tercih ekonomik boyutu kadar yapının uygunluğu da göz önüne alınarak yapılmalıdır.