Su Yalıtımı - Ceka Çatı | Çatı Ustası | Çatı Tamiri | Çatı İzolasyon
Su Yalıtımı

Su Yalıtımı

Bina ve konutlar için en önemli konulardan birisi de çatı yalıtım uygulamalarıdır. Çatı yalıtım uygulamaları da kendi içerisinde birçok çeşide ayrılsa da en önemlisi çatı su yalıtımı uygulamasıdır. Çatı su yalıtımı uygulaması ile birlikte kışın yağan yağmur ve kar sularının çatıdan alt katlara akarak nem ve rutubetin oluşmasını engellemesi açısından oldukça önemlidir. Bu uygulama için kullanılan en etkili yöntem membran uygulamasıdır. Membran uygulaması ile birlikte çatı su yalıtımı kaliteli bir şekilde yerine getirilerek uzun yıllar çatılardan su akıntısı ve sızması gibi sorunlar ile karşılaşılmıyor. Çatı yalıtım uygulamalarının kaliteli ve uzun ömürlü olması için işçiliğinin de bir o kadar kaliteli olmasına dikkat edilmesi gerekiyor.

 

 Çatı Su Yalıtım Uygulamasında Kullanılan Malzemeler

 

            Çatı su yalıtımı uygulamalarında kullanılan en kaliteli malzeme membrandır. Eni bir metre uzunluğu ise on metre olan membranlar içerisinde polyester keçe taşıyıcı etken madde içermesi nedeni ile yırtılma ve kopma gibi durumlar ile karşılaşmaz. Ancak çatı su yalıtımı için kaliteli bir verim alabilmek için bu malzemelerin kesici aletler ile kesilmemesi ve delinmemesine dikkat edilmesi gerekiyor. Böylelikle çatı su yalıtımı konusunda uzun yıllar fayda sağlanıyor. Membran uygulaması yapılırken zemine serilen her iki membran çatı su yalıtımı konusunda etkili olabilmesi için her biri diğerinin üzerine 10 cm binili olacak şekilde ısıtılarak yapıştırılıyor. Böylelikle suyun gidiş alanı kesilerek yağan yağmur ve kar sularının membran üzerinde kalması sağlanarak çatı su yalıtımı konusunda işlemler tamamlanmış oluyor.

 

 Çatı Su Yalıtımında Sürme Esaslı Uygulamalar

 

            Membran uygulaması çatı su yalıtımı için tek alternatif değildir. Bunun yanı sıra sürme esaslı malzemeler de çatı su yalıtımı için oldukça etkilidir. Sürme esaslı uygulamalar genellikle dar ve zeminin düz olmadığı alanlarda oldukça etkili. Bu tür yerler için çatı su yalıtımı konusunda sürme esaslı malzemeler en çok tercih edilen malzemeler arasında yer alıyor. Yapılan bu uygulama ile çatı su yalıtımı için kesin çözüm olarak sunuluyor. Yapılan araştırmalarda bu uygulamalar ile birlikte yağan yağmur ve kar sularının nem ve rutubet oluşturma riskleri bulunmadığı gözlemlenmiştir.